Створення молочних кооперативів: ознайомча поїздка до Криму

8 – 10 жовтня для представників громад Чернігівської та Рівненської областей була організована ознайомча поїздка/тренінг, в рамках якої молочарські обслуговуючі кооперативи СОК “Кримекопродукт” (АР Крим, Роздільнянський район) ділилися успішним досвідом організації та управління молочним виробництвом. Ідея зустрічі для обміну досвідом виникла після економічної оцінки потенціалу пасовищних площ на проектних територіях Чернігівщини та Рівненщини, результати якої вказують на достатню і якісну кормову базу для худоби та майбутні високі показники жирності молока. Сучасні тенденції світового ринку та вітчизняного сільського господарства створюють передумови для розвитку молочних кооперативів в Україні, які можуть стати надійним джерелом прибутку для сільських громад і інструментом підтримання здорового режиму використання пасовищ. Так, досвід кримських кооперативів, навіть при гірших кормових вихідних умовах та законодавчих недоліках, переконує, що модель обслуговуючих кооперативів може бути прибутковою. Наприклад, СОК “Кримекопродукт”, розпочавши свою роботу із липня 2010 року, надав послуг із охолодження та реалізації близько 500 тон молока, отримавши за цей час чистий прибуток у розмірі 29 тис.грн.

Команда “Кримекопродукт” ділилася впродовж трьох днів своїм дворічним досвідом, охоплюючи питання відповідності інституційної бази, особливостей маркетингу,економічного планування та розвитку ринку молочарської продукції тощо, Також були організовані виїзди в молокопункти сел Серебрянка, Сокіл, Орловка, де відбулось спілкування із персоналом молокопунктів та представниками виконавчої влади сіл та районів. Передбачається, що на основі отриманих знань представники громад Чернігівської та Рівненської областей зможуть організувати успішну роботу трьох молочних кооперативів, які не лише даватиме прибуток громаді, але й допоможуть підтримувати землі у сталому стані.

Обмін досвідом було здійснено в рамках проекту “Скорочення викидів парникових газів шляхом відновлення та сталого управління торфовими болотами в Україні” та у співпраці й за сприяння проекту Агроінвест (USAID).