Модель розвитку громад – «Банк громадського часу»

2005-2006

Проект є третім етапом проекту «Мобілізація ресурсів громади для ефективного впровадження політики розвитку в Україні» і здійснений за фінансової підтримки UCAN у м. Сватів Луганської області. В основі проекту лежить досвід Аргентини, Японії та Великобританії щодо впровадження моделей розвитку громад за допомогою «банку часу».  Завдяки ICDU, модель була вперше апробована та адаптована до потреб українських громад.

Головна мета проекту – побудова мережі взаємодопомоги всередині громади та залучення економічно пасивних членів громад (інваліди, безробітні, бездомні, домогосподині або підлітки) до життя громади.  Суть моделі «Банк громадського часу» полягала в тому, що будь-який мешканець громади міг надати певні послуги або виконати певну роботу для іншого мешканця або громади в  цілому. Прикладом таких робіт є нагляд за дітьми, ведення домашнього господарства, прибирання вулиць та парків міста, догляд за зеленими насадженнями, допомога пристарілим та інвалідам тощо. В якості винагороди він або вона отримували так звані «часові кредити»: одна година, відпрацьована на користь громади, була одним часовим кредитом. Ці кредити можна було використовувати для отримання послуг або знижок на товари всередині громади і було вигідно для тих, хто не мав грошей на оплату подібних послуг або покупок.

Функцію диспетчера та контролера виконував Центр управління, який збирав потреби мешканців, організовував громадські роботи та шукав виконавців робіт.

Завдяки цій моделі раніше ізольовані мешканці громади отримали можливість бути корисними, а також отримувати вигоду у вигляді «часових кредитів».  Разом же це сприяло розвитку громади та задоволенню потреб її мешканців власними силами.

Модель була затверджена рішенням місцевої влади в якості постійної.

Проекти